PIELĘGNACJA


PIELĘGNACJA


Labradory to psy nie wymagające szczególnych starań i wiele czasu w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych. 
Brudnego psa, jeśli nie ubrudził się czymś śmierdzącym,  wystarczy spłukać wodą z prysznica.  Kąpiel z użyciem szamponu jest wskazana tylko wtedy, gdy naprawdę nieprzyjemnie pachnie, bo np. się wytarzał albo wpadł w coś o przykrym zapachu. Pamiętajmy, że im częściej będziemy kąpać labradora, używając szamponu, tym jego gruczoły łojowe wydzielać będą więcej wydzieliny, by uzupełnić „zmytą” i skutek będzie odwrotny do zamierzonego.  
Raz na jakiś czas przemywamy małżowinę uszną na zewnątrz i wewnątrz wilgotnym wacikiem. Nie czyścimy jednak patyczkami kanału słuchowego. Jeśli pies drapie się po uszach, trzepie głową, uszy nieładnie pachną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 
Również w przypadku, wycieków z oczu, drapania się po nich, zaczerwienienia szukamy pomocy u weterynarza. 

Od czasu do czasu trzeba wyczesać sierść labradora szczotką do krótkiej sierści i to wystarczy. Dwukrotnie w roku labradory mocno linieją i w tych okresach codziennie dokładnie wyczesujemy podszerstek z martwego już włosa z użyciem furminatora. 
W wieku 3 – 5 miesięcy szczeniaczek wymienia zęby mleczne na stałe. Powinien mieć wtedy stały dostęp do gryzaków, sucharków, kawałków marchewki, którymi masuje bolące dziąsła. Psie zęby można czyścić za pomocą specjalnych preparatów, jeśli jednak pies je suchą karmę i od czasu do czasu dostaje do gryzienia kość, samoczynnie czyści sobie zęby.
Jeśli nasz labrador regularnie chodzi na spacery (również po chodnikach i innych twardych powierzchniach), biega (np. po kostce brukowej wokół domu), pazury ścierają mu się i nie wymagają przycinania.

0 komentarze:

Prześlij komentarz