KARMIENIE I POJENIE


 KARMIENIE I POJENIE



Podawanie wartościowej karmy ma kolosalny wpływ na zdrowie i rozwój pieska, pozwala zapobiegać dysplazji . Tylko profesjonalna karma, o odpowiednim dla wieku, rasy składzie, zapewni psu odpowiedni rozwój i powinna być podstawą żywienia. Pies nie może jeść tego, co ludzie.
Szczeniaczki w naszej hodowli są karmione suchą karmą Royal Canin Starter, z czasem coraz mniej zamaczaną w przegotowanej wodzie i mają stały dostęp do miski z przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.
Zalecam karmienie ww. karmą i przechodzenie od podawania coraz mniej zamoczonej do zupełnie suchej karmy. Ilość karmy do zjedzenia w ciągu doby należy określić na podstawie tabeli  zamieszczonej na opakowaniu, adekwatnie do tygodnia życia  szczeniaczka i przewidywanej wagi jako psa dorosłego. 
Przewidywana masa ciała labradorów:
·         suczki – 25 – 30 kg (może być wyższa),
·         psy – 30 – 35 kg (może być wyższa).
Kiedy szczeniaczek ukończy 2 miesiące, powinien zacząć jeść karmę Royal Canin Labrador Retriever  Junior. Tę karmę należy mu podawać do ukończenia 14 - 15 mies. życia w ilościach stosownych do wieku i przewidywanej wagi jako osobnika dorosłego określonych na opakowaniu. W 15 - 16 mies. życia piesek przechodzi na żywienie karmą Royal Canin Labrador Retriever Adult – dawkowanie dzienne stosownie do wagi ciała i ilości ruchu.
Zalecenia co do dawkowania na opakowaniach karmy są orientacyjne i raczej zawyżone, proszę więc obserwować wygląd psa i być elastycznym, biorąc pod uwagę wiek psa, jego temperament, budowę, aktywność. 
PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ, BY NIE PRZEKARMIAĆ LABRADORA, MA ON BOWIEM SKŁONNOŚĆ DO OTYŁOŚCI. UCHRONI GO TO PRZED KŁOPOTAMI Z NOGAMI, ZBYTNIM OBCIĄŻENIEM STAWÓW  I DYSPLAZJĄ.
Żywienie labradora inną karmą lub podawanie pokarmu przygotowywanego w domu wymaga stopniowego przechodzenia z karmy Royal Canin na wybrany sposób karmienia. Gwałtowna zmiana sposobu karmienia może skutkować biegunką. Należy pamiętać, że psy są mięsożercami i jeśli nie żywimy labradora karmą dobrej jakości, w jego diecie powinno dominować mięso. Odradzam żywienie karmą Pedigree z uwagi na jej małą wartość odżywczą.
Pies karmiony suchą karmą musi mieć stały dostęp do świeżej, młody przegotowanej, wody o temperaturze pokojowej.
Trochę starszemu szczeniaczkowi można dla zmiany smaku co pewien czas dodać do karmy bardzo niewielką ilość np. jogurtu, resztkę zupy, warzywa czy coś nie pikantnego!!! z obiadu. Nie radzę robić tego zbyt często, gdyż w takiej sytuacji nasz pupil nie będzie chciał potem jeść karmy bez dodatku… :)
Częstotliwość karmienia należy stopniowo zmniejszać do 4 regularnych posiłków z dłuższą przerwą nocną, poprzez 3 posiłki do dwukrotnego karmienia w ciągu doby psa dorosłego. Karmimy psa mniej więcej o stałych porach. W miarę wzrostu psa dostosowujemy wysokość miski tak, by była ona na wysokości głowy (zapobiegnie to problemom z kręgosłupem i kończynami przednimi). Sprawdzają się miski na regulowanym stojaku – jedna na karmę, druga na wodę.
Karmę Royal Canin w cenie dla hodowców zamówić można w Polsce z dowozem do domu pod numerem telefonu 061 624 16 80, podając imię i nazwisko hodowcy, od którego mamy szczeniaczka (np. Lucyna Zagórska – Zając), nazwę jego hodowli (np. hodowla Przyjazna Łapa) i swoje dane adresowe. Płacimy za nią przy odbiorze. Najkorzystniejszy cenowo jest zakup dużych opakowań.

       SUPLEMENTY.

Wzrost i rozwój szczeniaczka, a zwłaszcza ochronę jego stawów powinniśmy wspomagać suplementami. Naszej AMI w okresie intensywnego wzrostu podawaliśmy przystępny cenowo preparat ArthroFos, początkowo ½, z czasem 1, a w końcu 1 ½ tabletki na dobę (1 tabletka na 20 kg ciężaru  ciała dziennie). W połączeniu z żywieniem karmą Royal Canin zapewniło to prawidłowy rozwój kości i stawów dorastającej „panny” i przyczyniło się do zapobieżenia dysplazji stawów biodrowych (wynik prześwietlenia: HD A).

0 komentarze:

Prześlij komentarz