O MNIE I AMI

"Psu niepotrzebne są luksusowe samochody,
wielkie domy, czy ciuchy od projektantów.
Patyk nasiąknięty wodą, wystarczy w
zupełności. Pies nie dba o to, czy jesteś bogaty,
czy biedny... bystry czy tępy, mądry czy głupi.
Oddaj mu swoje serce, a on odda ci swoje.
cytat z filmu „Marley i ja”

„… to tylko pies, tak mówią,
tylko pies…
a ja ci powiem,
że pies to często więcej jest niż człowiek.
On nie ma duszy, mówisz,
popatrz raz jeszcze,
psia dusza większa jest od psa
i kiedy się uśmiechasz do niej,
ona się huśta na ogonie…”
B. Borzymowska


Moja miłość do labradorów i psów w ogóle obudziła się w lutym 2010 roku, kiedy to zobaczyłam zdjęcia, a wkrótce potem maluszki z pierwszego
miotu, zarejestrowanej niemalże po sąsiedzku, hodowli. Była to miłość od pierwszego wejrzenia ;)) Zanim podjęliśmy ostateczną decyzję, że dołączy do naszej rodziny labrador, „przekopałam” Internet i przeczytałam wiele o tej rasie, a w głowie zaświtała mi myśl, że „podzielę się” naszą pociechą z tymi, którym może ona pomóc – dziećmi z deficytami rozwojowymi. Wybrałam suczkę o zrównoważonej psychice i odpowiednim temperamencie AMANIQUE la Doro Bella. Nazwaliśmy ją AMI (wł. miłość, franc. przyjaciel), by imię miało głębsze znaczenie i było łatwe do wypowiadania przez dzieci.

AMI zamieszkała w naszym domu przed świętami Wielkiej Nocy w 2010 roku. Jesienią tego samego roku odbyła kurs podstawowego posłuszeństwa wg regulaminu PT (pies towarzyszący), zorganizowany przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Krośnie. Wiosną 2011 roku rozpoczęłam w Centrum Kynologicznym Canid w Krakowie profesjonalne przygotowania do włączenia suni do pracy z dziećmi. Z nowym rokiem szkolnym 2011/2012 rozpoczęłyśmy pracę terapeutyczną .

W 2012 roku postanowiliśmy wzbogacić nasze życie rodzinne z psem o udział w wystawach. Udany debiut AMI (ocena doskonała, lokata III i medal brązowy) na wystawie krajowej w Jarosławiu zachęcił nas do kolejnych wyjazdów. Na wystawie międzynarodowej w Krakowie ocena się potwierdziła, a nasza sunia była II i otrzymała srebrny medal. Kolejna wystawa w Nowym Sączu to dla AMI ocena doskonała, lokata I, medal złoty i CWC (certyfikat na wystawowego championa). Gdyby nie finanse, byłyby kolejne wystawy… i z pewnością sukcesy, zwłaszcza, że ojciec i dziadek AMI byli championami, a matka wielokrotnie zdobywała medale na wystawach i rozpoczęła championat.

Grzechem byłoby, gdyby nasza kochająca, pracowita i piękna „córa” nie przekazała swoich cech następnym pokoleniom. Pomyśleliśmy więc o założeniu hodowli, nie przypadkowo nazywając ją „Przyjazna Łapa”. Moim założeniem jest, by spośród przychodzących u nas na świat psów odpowiednio selekcjonować te, które posiadają szczególne predyspozycje psychiczne do pracy z dziećmi, a następnie przygotowywać je i szkolić do podejmowania zadań terapeutycznych. Jestem certyfikowanym dogoterapeutą, pracuję od lat z dziećmi niepełnosprawnymi, posiadam specjalistyczne przygotowanie do szkolenia psów do pracy w dogoterapii i wyszkoliłam własnego psa terapeutycznego, z którym prowadzę zajęcia z dziećmi. Tym psem jest właśnie AMANIQUE la Doro Bella (AMI), która dała początek hodowli. Pragniemy, by małe „Amiśki” dawały kiedyś innym ludziom, a zwłaszcza dzieciom (również, a może szczególnie tym niepełnosprawnym) tyle radości i wierności, ile nam, naszym dzieciom i podopiecznym daje AMI.

Więcej na temat AMI w zakładkach: SUCZKI, PSY TERAPEUTYCZNE, TERAPIA Z UDZIAŁEM PSÓW.

Informacje na temat sukcesów wystawowych jej rodziców na stronach:

http://www.ladorobella.pl
http://www.azgard.cze.pl/index.php?viev=article&id=65&option=com_content&Itemid=37
http://www.ingver.kompas.net.pl/